Бот - Кидрук Максим Иванович (книги бесплатно без регистрации полные .TXT) 📗
Програма була невеликою за об’ємом. Інсталяція зайняла хвилину.
Тимур запустив виконавчий файл і за лічені секунди створив дивовижну фігуру, яку раніше ніхто, окрім Алана Ґрінлона та, можливо, Ємельянова, не бачив.
— Дупа, — прокоментував зображення Ріно.
— Множина Мандельброта, — ожив Алан, упізнавши характерні обриси, що стали символом нової ери в геометрії. — Я так і думав.
— Ага, — тіпнув головою Тимур, пропустивши повз вуха придуркувате зауваження Ріно. — Це класика. Почнемо з неї.
— Я радий за вас і за ваше взаєморозуміння, хлопці, — сердито подивився на них Ральф. — Але, може, ви поясните простим смертним, що це за…
— Дупа з бородавками, — авторитетно уточнив Хедхантер.
Тимур запустив зображення у друк [102], а тоді заходився пояснювати:
— На малюку — множина Мандельброта. Це також фрактал, самоподібна фігура. Першим її збудував математик Бенуа Мандельброт [103], людина, що заклала основи фрактальної геометрії. Він першим дав опис цілому сімейству фігур з унікальними властивостями, які згодом сам назве фрактальними.
— Я щось не бачу в ній ніякої подібності, — докинув Оскар, принісши з принтера аркуш, який ще пахнув фарбою.
— Не поспішайте, — Тимур клацнув мишею, наблизивши одну з ділянок фігури.
— Ух! — не стримався Ральф. Нова картинка вийшла ще яскравішою.
— Множина Мандельброта сформована з нескінченної кількості фігур, схожих на кардіоїду, — продовжував Тимур. — Кожен з цих… не знаю, як правильно сказати… овалів, що торкаються великої кардіоїди, має власний набір менших овалів, діаметр яких прямує до нуля, і т. д. Цей процес продовжується до нескінченності, формуючи фрактал. При збільшенні проступають нові гілки з кардіоїдами та дугами, котрі пов’язані з основною фігурою.
Принтер поскрипував, повільно друкуючи перше збільшення множини Мандельброта.
Підсунувши обидва аркуші ботові, програміст покликав психоістоту:
Як тобі такі малюнки?
Бот укляк над аркушами. Спочатку його набряклі очі ще більше випнулися, заледве не випадаючи з орбіт. Він тихенько заскімлив, а тоді стиснувся всім тілом, наче людина, що занурюється у теплу ванну. На екрані проступило:
ЧУДОВО ЧУДОВО ЧУДОВО
— О, так! — не приховував радості Тимур.
— Хто б міг подумати… — почухав лисину Алан.
ПОКАЗУЙ ЩЕ НЕГАЙНО
— Будь ласка, — українець грайливо вклонився екрану і взявся наближати один із завитків пурпурового «дракона», отриманого на попередньому малюнку.
Новий малюнок був червоний, оздоблений яскраво-жовтими блискавками. Всередині нього… виринула чорна кардіоїда, копія головної фігури. Тимур зберіг його на робочий стіл, і знову наблизив фігуру, центруючи зображення відносно загостреного стрижня — «шпиля». Виявилося, «шпиль» також увінчаний точно такою самою кардіоїдою. Малюнок дійсно був фракталом, тільки вельми незвичайним — якимось космічним, надприродним, нелюдським.
Третій і четвертий аркуші виповзли із лотка лазерного принтера і миттю перекочували на стіл. Від одного погляду на них бот запхинькав і заходився дихати швидше, по-щурячому. Помилки бути не могло — він хлипав від задоволення.
ЩЕ
Лаура Дюпре несхвально зиркнула на Тимура. Психоістота на мить уявилась їй прогірклим наркоманом, якому вгатили нову дозу. І немалу. Наркоманом, який хоче ще і ще. І найголовніше — який розуміє, що може отримати ще.
— Як ця фігура будується? — спитав Ральф Доернберг.
— Ось це найцікавіше. Чи, мабуть, найдивніше. Розумію, що не-математикам в таке буде непросто повірити, але вся ця краса описується одною простою формулою: zi+1 = zi2 + c, тільки не для звичайних, а для комплексних чисел.
— Що? — не повірив нейрохімік.
— Множина Мандельброта, — спробував пояснити Тимур, — це сукупність усіх z, що не прямують до нескінченності. Власне, з того, що ви бачите на роздруківках, фрактал — це тільки те, що зафарбоване чорним. Решта точок прямують до нескінченності, а їхній колір змінюється залежно від того, з якою швидкістю z > z2 + c віддаляється від нуля [104].
— Це надто складно, — похитав головою канадець.
— До 1975-го про існування цієї фігури ніхто не здогадувався. Вручну розрахувати її неможливо. Для цього не вистачить життя. Мандельброт першим зобразив її за допомогою комп’ютера, продемонструвавши, що навіть у простій алгебраїчній формулі може таїтися запаморочливий хаос.
Тим часом Оскар Штаєрман приніс п’ятий за рахунком аркуш і підсунув його ботові. «Малюк» поплив. З рота потекла слина, очі закотились. На чолі, на шиї і на руках заблищали краплинки поту. Чимось він нагадував людину, що от-от досягне оргазму.
— Воно щось робить ботові, — збентежилась Тіана.
— Певно, подразнює центр задоволення, — припустив Ральф. — Стимулює мозок, точно так само, як це робимо ми, нагороджуючи ботів за успішне виконання завдання на польових тренуваннях. Це досить легко. І вони це люблять.
— Мені це не подобається, — нарешті висловила свої побоювання Лаура.
— Чому? — не зрозумів Тимур.
— Він — як наркоман, — ще більше спохмурніла дівчина.
— Хто? Бот?
— Ні, — Лаура тицьнула пальцем у монітор передавача. — Воно. Психоістота. А ти тільки збільшуєш дозу.
— То й що?
— Ти коли-небудь бачив наркомана, якому пішло на користь збільшення дози?
Тимур на хвильку застиг ні в тих ні в сих. Розгубився.
— Я думав, може…
— Ти думаєш, що ми зможемо вбити ботів картинками? Сумніваюся.
Екран заблимав:
ПРИНЕСИ ЩЕ ЗАРАЗ ЖЕ
— Чесно кажучи, я не дивуюсь такій реакції, — витріщаючись, пролопотіла Тіана. — У мене самої дух перехоплює. Але я згодна з Лаурою. Здається, воно стає агресивнішим.
«У мене самої дух перехоплює». Слова Тіани повернули думки Тимура в несподіване русло.
— Слухайте, ми можемо спробувати привабити ботів, — запропонував хлопець.
— Як це? — чи то здивувалась, чи то задихнулася від несподіванки Лаура. — Куди приманити?
— Я зараз комусь як приваблю… — загудів Ріно.
Українець поняття не мав, що з того може вийти, але нутром відчував: за ідею варто вчепитися. Тимур обернувся до Ральфа:
— Як ви гадаєте, чи реально до вечора змонтувати на даху цього корпусу екран з кінозалу і перенести до нього проектор?
Витягнувши губи, канадець розмірковував. Він здогадувався, до чого хилить Тимур.
— Наскільки я розумію, ти хочеш витягти проектор на дах і з’єднати з комп’ютером, — зрештою промовив нейрохімік, свердлячи хлопця поглядом, — для того, щоб транслювати оце, — він ткнув пальцем у монітор, — на вулицю. Я правильно міркую?
Тимур ствердно закивав головою.
— Це божевілля, — прошепотіла Лаура.
Ральф підвівся, пройшовся до вікна і задер голову:
— Я не певен, чи вистачить довжини дротів. Але до вечора, гадаю, щось придумаємо, — старий опустив підборіддя і подивився на українця. — От тільки ти мусиш переконати мене, що нам це потрібно.
— Ви бачите, наскільки психоістота захоплена фракталами, — голос програміста гостро бринів. — Я пропоную перестати спілкуватися, сказавши, що продовжимо розмову тільки з тими ботами, що зараз у пустелі. Якщо воно хоче ловити кайф від фракталів, нехай приведе «малюків» під стіни лабораторії.
— А далі? — сказала не голосом, а одним порухом вуст Тіана.
— Пригадайте останні мейли від інформатора з Антофагасти. Боти якось пронюхали, де можна взяти альдостерон. Окей, поки що сприймемо це, як є, без пояснень. Можливо, цьому посприяла психоістота, хтозна. Та мені здається, що головне в повідомлені Сілви в іншому, — Тимур здійняв палець, наче промовець за трибуною, — боти не грабували аптеки, вони домовилися з чилійцями, щоб ті обібрали магазини і принесли їм альдостерон.
102
Для зручності білим прямокутником на малюнку виділена ділянка, показана у збільшеному вигляді на наступному (другому) зображенні множини Мандельброта. Другий малюнок у свою чергу містить білу рамку, що окреслює ту частину фрактала, котра збільшена і продемонстрована на третьому малюнку, і т. д. Якщо рамки немає, значить збільшена центральна частина попереднього малюнка (див. вклейку).
103
Бенуа Мандельброт (1924—2010) — французький та американський математик (за походженням — литовський єврей), творець фрактальної геометрії. Лауреат премії Вольфа з фізики (1993).
104
Зрозуміти принцип побудови множини Мандельброта нескладно. Для цього не потрібно фахових знань з математики. Достатньо пригадати просту річ, яку всі ми вивчали на уроках алгебри у 6-му класі, — комплексні числа. В той же час ця інформація не стосується безпосередньо подій у романі, через що я вирішив не додавати її в текст. Якщо вам не цікаво занурюватись аж так глибоко або ж ви вважаєте, що розібратися з комплексними числами буде складно, просто продовжуйте читати далі. Для розуміння подальших подій досить поверхового уявлення про те, що таке фрактали. Для тих же, хто хоче дізнатися більше, наприкінці книги розміщено додаток (Додаток А. Множина Мандельброта), де описується принцип побудови та історія відкриття цього фрактала.