Online-knigi.org
online-knigi.org » Книги » Проза » Классическая проза » Оповідання - Гринченко Борис Дмитриевич (читать книги онлайн полностью .txt) 📗

Оповідання - Гринченко Борис Дмитриевич (читать книги онлайн полностью .txt) 📗

Тут можно читать бесплатно Оповідання - Гринченко Борис Дмитриевич (читать книги онлайн полностью .txt) 📗. Жанр: Классическая проза. Так же Вы можете читать полную версию (весь текст) онлайн без регистрации и SMS на сайте online-knigi.org (Online knigi) или прочесть краткое содержание, предисловие (аннотацию), описание и ознакомиться с отзывами (комментариями) о произведении.
Перейти на страницу:

- А со ме­нi тат­ко при­нес­ла з сах­ти?

Чудний! Зав­сiг­ди з ма­тiр'ю, чує, як на неї ка­жуть "во­на", то й со­бi на всiх, i на чо­ло­вi­кiв, i на жi­нок, по­чав ка­за­ти "во­на". Тре­ба бу­де взя­ти йо­му в крам­ни­цi яку канх­ве­ти­ну. Бо так то­бi лю­бо об­нi­ме за шию та й ка­же:

- А со при­нес­ла?

А Одар­ка до­жи­да­ти­ме йо­го, хоч як пiз­но вiн прий­де, во­на не ля­же… Ус­мiх осяй­нув ума­за­не в са­жу чор­не об­лич­чя Па­нько­ве. Йо­му зно­ву схо­тi­ло­ся по­ба­чи­ти Одар­ку за­раз бi­ля се­бе… Нi, са­мо­му бу­ти за­раз бi­ля неї…

- А ось i ми! - гук­нув го­лос ма­ло не над са­мим Паньком.

Панько розп­лю­щив очi. Па­руб­ки вже вер­ну­ли­ся з стру­мен­том. Тре­ба бу­ло ро­би­ти. Тро­хи не­хо­тя вi­дiр­вав­ся Панько вiд своїх мрiй i встав. З но­вим стру­мен­том ро­бо­та пiш­ла кра­ще. Але все як ка­ме­ню­ка по­да­ва­ла­ся по­га­но, бо ду­же твер­да бу­ла.

- Та ну йо­го к бi­су, всi ру­ки обш­муг­ля­вi - про­мо­вив чо­ло­вiк з бо­ро­дою, спус­ка­ючи ру­ку з мо­лот­ком. Бу­де й стiльки!

- Не гли­бо­ко бу­де, не ро­зiр­ве враз, - ска­зав Панько.

- Дарма, уд­ру­ге мож­на, ко­ли тре­ба бу­де.

Панько по­заст­ром­лю­вав у поп­ро­вiр­чу­ва­нi дiр­ки пат­ро­ни.

- Ну, хлоп­цi, гай­да в це­бер! Я за­раз по­за­па­люю гно­ти.

Чотири шах­та­рi пiш­ли до цеб­ра, по­ки­нув­ши Панька за­па­лю­ва­ти. Па­ру­бок за­че­пив ста­ро­го:

- А що, от i при­нiс, що тре­ба, й не за­га­ялись.

- Мовчи вже! Про те­бе й ку­ри со­ко­чуть по смiт­ни­ках, що ти та­кий мо­тор­ний,вiд­мо­вив той.

- Та про ме­не хоч ку­ри со­ко­чуть, дядьку Анд­рiю, а про вас i то­го не­ма! - вiд­ка­зав па­ру­бок, ула­зя­чи в це­бер.

- Га-га-га! - за­ре­го­та­ли­ся шах­та­рi. - От так утяв!

- Утяв! - роз­сер­див­ся дядько Анд­рiй, уже сто­ячи в цеб­рi в той час, як iн­шi ще вла­зи­ли.

- Утяв! Як­би йо­му язи­ка втя­ти, так ото бу­ло б доб­ре! А то ду­же дов­гий, - щоб не при­да­ви­ло ко­ли в шах­тi гру­дя­кою.

Шахтарi зно­ву за­ре­го­та­лись, i пiд ре­гiт па­ру­бок гук­нув уго­ру:

- Пiднiмай!

Цебер сми­ко­ну­ло й пiд­нес­ло вго­ру.

- Стiй! стiй! - скрик­нув дядько Анд­рiй. - А Панько?

За ре­го­том та за спiр­кою шах­та­рi зов­сiм за­бу­ли, що Па­нько му­сить сiс­ти з їми. Во­ни зир­ну­ли на­низ i по­ба­чи­ли Панька.

- Стiй! - згук­нув з усiєї си­ли па­ру­бок.

Цебер спи­нив­ся. Панько все це ба­чив. Вiн од­ра­зу зга­дав, що пат­ро­ни по­за­би­ва­но нег­ли­бо­ко, що гно­ти бу­ли ко­рот­кi. Ви­бух му­сить бу­ти за­раз - ось-ось. Ко­ли це­бер спус­титься, то ка­мiн­ня вда­рить прос­то на то­ва­ри­шiв. Все це вiн зрозу­мiв за од­ну мить.

"Що бог дасть!" - про­май­ну­ло у йо­го в го­ло­вi. I перш нiж то­ва­ри­шi встиг­ли гук­ну­ти, щоб спус­ка­ти, вiн го­лос­но кри­к­нув:

- Пiднiмай!

Цебер зно­ву смик­ну­ло й вiд­ра­зу ви­нес­ло на­го­ру. Панько по­вер­нув­ся, щоб ки­ну­ти­ся на­бiк у дру­гий хiд­ник. Але са­ме в цю мить iз тем­ря­ви блис­ко­ну­ло яс­ним ог­нем, по­тiм уда­ри­ло, i важ­кий гу­гот стру­со­нув шах­ту. Панько по­чув, як що­сь штовх­ну­ло йо­го в гру­ди й ки­ну­ло вавз­нем. Як дим роз­вi­яв­ся, то­ва­ри­шi ки­ну­лись у шах­ту. Панько ле­жав за­раз же тут, i йо­го гру­ди бу­ли од­нiєю ве­ли­кою кри­ва­вою ра­ною…

1893. I. 17.

с. Олек­сiївка

CAM СОБI ПАН

Я їхав за­лiз­ни­цею, тре­тiм кла­сом i, як зви­чай­но, у ва­го­нi з на­пи­сом: "Для не­ку­ря­щих". Ох, цей на­пис! Раз у раз до­во­диться во­юва­ти­ся з по­до­рож­нi­ми, щоб во­ни справ­дi не ку­ри­ли, - це знає ко­жен, ко­му трап­ля­ло­ся сi­да­ти до та­ких ва­го­нiв, спо­дi­ва­ючи­ся за­хо­ва­ти­ся в них од огид­ної от­ру­ти ди­мом з па­ле­но­го лис­ту. Будь ти ди­ти­ною, каш­ляй вiд тя­ж­­кої хво­ро­би на гру­ди, - все дар­ма: на­пу­ва­ти­муть те­бе тi­єю от­ру­тою, смi­ючи­ся i з твоїх про­хань, i з твоїх про­тес­тiв. Цього ра­зу тра­пи­ло­ся, що в на­шо­му ва­го­нi лю­дей бу­ло ду­же ма­ло i з них ви­явив­ся тiльки один ку­рiй, ви­со­кий лiт­нiй се­ля­нин у куд­ла­тiй ка­пе­лю­сi, з-пiд якої бли­ща­ла па­ра ви­раз­них ро­зум­них очей. Вiн їхав з дво­ма своїми то­ва­ри­ща­ми, i з їх роз­мо­ви я до­вi­дав­ся, що цих трьох дядькiв уже не впер­ше по­си­лає сiльська гро­ма­да до мiс­та кло­по­та­ти­ся за од­ну гро­мадську спра­ву.

Тепер во­ни вер­та­ли­ся до­до­му i бу­ли ве­се­лi: спра­ва кла­ла­ся на доб­ре: от-от уже до­бу­дуть сво­го. Трош­ки глу­зу­ю­чи, при­га­ду­ва­ли со­бi, як сьогод­нi туп­ця­лись у якiй­сь гу­бе­р­нськiй пи­сар­нi та роз­мов­ля­ли з пан­ка­ми. Дядько в ка­пе­лю­­сi ви­тяг тим ча­сом з ки­ше­нi кри­то­го ко­жу­ха ку­рецьке зна­­дiб'я та й по­чав по­важ­но длу­ба­тись у ки­се­ти­нi, до­бу­ва­ючи звiд­ти тю­тюн та на­топ­ту­ючи йо­го в люльку своїми товс­ти­ми ро­бо­чи­ми пальця­ми. Як вiн узяв­ся був до сiр­ни­кiв, я поп­ро­хав йо­го не ку­ри­ти, по­ка­зав­ши на на­пис.

- Хiба? - пiд­вiв вiн го­ло­ву i гля­нув за моїм пальцем, чи­та­ючи: "Для не-ку-ря-щих". - А й справ­дi, що тут не го­диться. Ви­ба­чай­те, не бу­ду: ко­ли тут та­ке пра­во, щоб не ку­ри­ти, то й не ку­ри­ти­му. Бо, звiс­но, пiд яким пра­вом чо­ло­вiк є, то вже то­го пра­ва й слу­хай­ся. От як­би тут не бу­ло цiєї таб­лич­ки, то хоч би ви бу­ли й ду­же ве­ли­кий пан, я вас не пос­лу­хав­ся б i нi­чо­го б ви зо мною не вдi­яли, - ка­зав вiн, по­ма­лу вит­ру­шу­ючи на­зад у ки­сет тю­тюн iз люльки.

- Тодi б я нi­чо­го вам i не ка­зав, бо й я ко­рив­ся б то­дi то­му пра­ву.

- Хiба? - спи­тав­ся вiн, заш­морг­нув­ши зра­зу ки­сет i зно­ву, як i пер­ше, пiд­во­дя­чи го­ло­ву. - Оце доб­ре, що в вас та­кий нап­ря­мок. А то зви­чай­но так бу­ває, щоб лю­ди пiд пра­во хи­­ли­ли­ся, а пан - нi. Це вже я ви­вi­рив i на оцьому ку­рiй­ст­вi, бо ме­нi бу­ла та­ка при­ти­чи­на.

- А яка ж са­ме при­ти­чи­на вам бу­ла? - за­пи­тавсь я, за­цi­ка­вив­шись.

- То справ­дi при­ти­чи­на! - зас­мi­яв­ся ста­рий си­вий дiд, то­ва­риш мо­го ку­рiя.

- Чудасiя! - до­дав то­неньким го­ло­сом дру­гий то­ва­риш - ху­дий гост­ро­но­сий чо­ло­вi­чок, швид­кий на ру­хи. - Я б та­ко­го i не вдав, як Да­ни­ло - не вит­ри­мав­ся б. Бо це тре­ба як за­тя­ти­ся, то вже щоб i не зрух­ну­ти­ся iз сво­го.

- Так, мо­же б, ви й ме­нi роз­ка­за­ли про ва­шу при­году? - по­п­ро­хав я Да­ни­ла.

- А та­ки й роз­ка­жи, Да­ни­ле, па­но­вi, роз­ка­жи! - зад­рi­бо­тiв то­ненько гост­ро­но­сий, крут­нув­шись до Да­ни­ла. - Во­но чу­д­не, ну й чуд­не!

Данило по­мов­чав трош­ки, всмi­ха­ючи­ся з-пiд ряс­но­го тем­но­го ву­са в не­ве­лич­ку бо­ро­ду, i за­го­мо­нiв:

- Та що ж там та­ко­го?… От со­бi, зви­чай­но, чо­ло­вiк щось ро­бить, а тим ча­сом то про те, то про се ду­має, мiз­кує. Отак i я… Що так во­но див­но на свi­тi: усi лю­ди, а жит­тя в них не­од­на­ко­ве. От хоч би му­жик - од­но жит­тя, а пан - зов­сiм iн­ше. I ша­на кож­но­му не од­на­ко­ва: за­раз пан увi­хо­дить ку­ди, то ла­кей пiд­бi­гає й кла­няється, i пальто па­но­вi ски­дає, i го­во­рить: "По­жа­луй­те, по­жа­луй­те!" Ще й две­рi шир­шенько про­чи­няє, щоб не за­че­пив­ся, бу­ває, пап; а наш брат­чик, сi­ром'яга, ту­ди ж потк­ни­ся, то за­раз: "Ну ти, мур­ло! Ку­ди пре­ш­ся? За­вер­тай на­зад, му­ги­ря­ко!" I за­раз тiї две­рi, хоч би й навс­тiж зя­ли, то за­чи­нить… Ну, ска­за­ти, ла­кей, то, звiс­но, панська по­мий­ни­ця, - яких по­мий ту­ди влий, та­ки­ми й смер­дi­ти­ме… та­ка вже в нього ду­ша… так же й iн­шi ту­ди ж… Чо­го ж во­но так? Нев­же че­рез гро­шi? Бо в па­на гро­шей ба­га­то: за­раз вiн ла­кеєвi тиць у ру­ку, - вiн йо­му й ко­жу­шин­ку ски­не, i две­рi про­чи­не… Або хоч от на ма­ши­нi: сi­даєш у тре­тiй клас, то там на те­бе кон­дух­тор наг­ри­має, а iно­дi й ме­жи пле­чi наш­тов­хає, а та­кi­сiнський со­бi му­ги­ря­ка, як i наш брат­чик, тiльки що з гуд­зи­ка­ми… А пан за ве­ли­кi гро­шi сi­дає до пер­во­го кла­су, то вже вiн там на кон­дух­то­ра гри­має, а той тiльки все - "як зав­год­но"… Мат-те­рi йо­го ко­вiнька, як же во­но не­доб­ре на свi­тi зроб­ле­но!… Ну, та вже, - дум­ка в ме­не, - не­хай со­бi там хто що хо­че, а вже я доз­наю, як во­но так на свi­тi жи­ти, щоб нiх­то то­бою не пош­тур­ху­вав, а щоб сам со­бi пан був! Їздять па­ни у пер­во­му кла­сi, поїду й я! Бiс йо­го бе­ри, що во­но до­ро­го, от­же я з то­го не зу­бо­жiю. Ха­зяй­ст­веч­ко в ме­не хоч там i не ве­ли­ке, та не зов­сiм i ма­ле, а син у ме­не один, - ро­бо­тя­щий па­руб'яга, - то все во­но йо­му са­мо­му при­па­де… от там хi­ба ще за доч­кою що дам, а бiльше нi­ко­го й не­ма. Отак со­бi на­ду­ма­вi­пи­ся, - це бу­ло цiєї осе­нi, - та й лаш­ту­юсь у до­ро­гу, та й нi­ко­му не хва­люсь. У ме­не в го­ро­дi бу­ло-та­ки й дi­ло до знай­о­мо­го чо­ло­вi­ка. Як прий­шов той день, - удяг доб­ру чу­мар­чи­ну, узяв кар­бо­ван­цiв iз двад­цять гро­шей та й на стан­цiю вже б то йти. А жiн­ка:

Перейти на страницу:

Гринченко Борис Дмитриевич читать все книги автора по порядку

Гринченко Борис Дмитриевич - все книги автора в одном месте читать по порядку полные версии на сайте онлайн библиотеки mir-knigi.info.


Оповідання отзывы

Отзывы читателей о книге Оповідання, автор: Гринченко Борис Дмитриевич. Читайте комментарии и мнения людей о произведении.


Уважаемые читатели и просто посетители нашей библиотеки! Просим Вас придерживаться определенных правил при комментировании литературных произведений.

  • 1. Просьба отказаться от дискриминационных высказываний. Мы защищаем право наших читателей свободно выражать свою точку зрения. Вместе с тем мы не терпим агрессии. На сайте запрещено оставлять комментарий, который содержит унизительные высказывания или призывы к насилию по отношению к отдельным лицам или группам людей на основании их расы, этнического происхождения, вероисповедания, недееспособности, пола, возраста, статуса ветерана, касты или сексуальной ориентации.
  • 2. Просьба отказаться от оскорблений, угроз и запугиваний.
  • 3. Просьба отказаться от нецензурной лексики.
  • 4. Просьба вести себя максимально корректно как по отношению к авторам, так и по отношению к другим читателям и их комментариям.

Надеемся на Ваше понимание и благоразумие. С уважением, администратор online-knigi.org


Прокомментировать
Подтвердите что вы не робот:*