Оповідання - Гринченко Борис Дмитриевич (читать книги онлайн полностью .txt) 📗
- Це я.
- Хто?
- Наталя.
- Чого тобi? Iди.
Вона ввiйшла i стала бiля порога. Олександра Петрiвна сидiла за столом i щось писала, її худе, сухе обличчя виразно визначалося проти вiкна своїм профiлем. Як i завсiгди, воно було спокiйне, без усмiху.
Наталя стояла й дивилася на неї.
- Ну, дак чого ж тобi? - I начальниця повернула голову до Наталi i, з пером у руцi, дожидалася, що та скаже.
- Олександре Петрiвно, дозвольте менi втопитися в дворi в колодязi! - промовила несмiливо дiвчина.
- Що?!
- Дозвольте менi втопитися…
Олександра Петрiвна встала, пiдiйшла до неї ближче i глянула на неї.
- Ти хвора?
- Нi.
- Дак що ж ти кажеш?
- Я кажу… Я не хочу тут жити… Я хочу втопитися… Дозвольте менi…
- Не смiй цього й думати! - аж скрикнула начальниця (Наталя ще не чула, щоб вона коли кричала). - Бач, що вигадала! Я тобi велю не думати про це нiколи! Чуєш?
- Чую…
- Я тобi забороняю це. Розумiєш?
- Розумiю.
- Iди!
Дiвчина тихо повернулася й вийшла. Слiдком за нею вийшла й начальниця - наказати своїй помiчницi, щоб та пильнувала нерозумну дiвчину. Того ж дня колодязь накрито вiком i те вiко замкнено. I того ж дня Наталя занедужала, i нездужала довго… хоч i встала-таки…
1897 р.
У Чернiговi.
9 СIЧНЯ
Вони йшли повнi вiри й надiї.
Натрудженi тяжкою працею, зашкарублi робiтницькi руки несли емблеми того, чому поклонялися їх прадiди, дiди, батьки i перед чим хилились вони самi.
Тi емблеми мали їх захищати, мали говорити за них, казати, що йдуть вони покiрнi й смиреннi; що йдуть знеможенi тяжкою працею, безрадiсним життям, безправним поневiрянням пiд гнобительством дужих i злих, що йдуть вони благати - благати слова того, яке зняло б вагу з їх плiч намуляних, з х спин iзгорблених, яке внесло б свiт i радiсть у їх темнi, сумнi хати.
Щоб хоч не вони, хоч дiти їх могли вирости дужими й вiльними, щасливими людьми.
Адже й тому, хто крутить колесо, хто б'є молотом, хто копає землю, адже й тому треба свiту, волi, щастя - так саме, як i тому, хто п'є з золотого кубка.
Так саме треба - без нiякої рiзнацiї.
I вони йшли з дитячою вiрою, що й їм капне хоч одна крапелина того щастя.
Без зброї вони йшли.
Зброя їх зустрiла.
Простреленi впали емблеми покiрностi, впали, щоб не пiднятися нiколи…
Нiколи не пiднятися нi в душах їх, нi в душах дiтей їх, нi внукiв.
Простреленi, впали вони самi,- полягли купами, як купами йшли: могучi молодi робiтники, знеможенi працею дiди, матерi й сестри, маленькi дiти - квiтки надiї кожного народу.
I густо-густо закрасили бiлий снiг червоною кров'ю…
А тi, що зосталися живi, зосталися на те, щоб нiколи не забути сього дня.
Щоб робiтницькi груди нiколи не прострелювали тяжкi кулi.
Щоб жiнки не припадали, ридаючи, до трупiв батькiв, чоловiкiв, синiв.
Щоб живi - живi й веселi могли щебетати маленькi дiти - квiтки-надiї кожного народу.
I щоб вони виростали дужими й вiльними, щасливими людьми.
I щоб се зробилось - твердо, мiцно, навiки.
Зробилося там, де червона кров закрасила бiлий снiг.
1906 р.
ОЛЕСЯ
Це було давно. Це було тодi, як нашу землю шарпали турки й татари, а гетьмани українськi ходили з козацтвом одбиватись од ворогiв. Тодi на Волинi було невеличке село. Воно заховалося в улоговинi. Круг його були лiси. В селi жили простi люди-хлiбороби. Якби не татари, то їм жити було б непогано. А то часто й густо набiгали татари. Вони грабували, палили й руйнували села. Старих та малих убивали, а молодих брали в неволю та й продавали рабами на тяжкi роботи туркам. Iнодi гнали татари з України тисячi безщасних людей.
I цьому селу довелося зазнати лиха, але поки ще тiльки один раз. Село заховалося в лiсах, i знайти його було не легко.
Край села стояла невеличка хатка. Бiля неї пишався рясний садок. У садку гули бджоли. Там була пасiка.
У хатцi жив старий дiд Данило. Колись вiн козакував, був у неволi турецькiй, але визволився вiдтiля. Тепер жив дома, пасiчникував. Жiнка його давно вмерла. Вiн прийняв до себе двоє сирiт: дiвчину Олесю та хлопца-стрибунця Михайлика. Олеся вже була величенька дiвчина, рокiв шiстнадцяти.
Дiд був щасливий з дiтьми, а дiти були щасливi з ним. Дiти так любили, як дiд розмовляв з ними. Вiн розказував їм про турецьку та про татарську неволю. Оце, було, сидить дiд у пасiцi, робить що-небудь, граблi чи ще що.
Михайлик-стрибунець i собi щось тут майструє, i дiвчина Олеся з шитвом сидить. Сонце сяє, пташки щебечуть, бджоли гудуть. То оце Михайлик:
- Розкажiть, дiдусю, про неволю турецьку.
А дiдусь:
- Та я вже розказував, - ти ж чув. Ще й не раз, - хiба тобi мало?
А Михайлик та Олеся:
- Ще, ще, дiдусю! Так гарно слухати!
I дiд починає оповiдати, а дiти слухають i очей не зведуть з його.
Олеся схилить чорняву головоньку на руку, а Михайлик-стрибунець уже не стриба, а теж сидить, слуха. А дiд розповiда, як був вiн на турецькiй каторзi:
- Три роки вибув я на каторзi турецькiй, прикований до мiсця. Так от за поперек узято ланцюгом та й приковано. Сидiти можна, i встати можна, i лягти, а пiти - нi. А каторга - це корабель такий. Там гребли ми веслами, женучи судину. А за те нашi голi спини раз у раз доглядачi списували нагаями та колючою червоною таволгою…
- А нащо їх списували? - питає Михайлик.
- А щоб ми швидше гребли… Як здасться турковi, що помалу робимо, дак ото й покропить нам голi спини.
- I кров текла? - скрикує Михайлик.
- Текла, - каже дiд.
- Я б їх усiх повбивав, тих татар та туркiв проклятих! - погукне хлопець, стискаючи кулаки. Олеся нiчого не скаже, тiльки все обличчя їй зблiдне. А дiд далi:
- Покалiчено тодi мене добре. А вже що годували погано бусурмани: цвiлими сухарями та смердючою водою!. За таким життям уся сила пропала, бо мене ще й порубано трохи, як у бран брато. Ну, то як визволили мене козаки - не здатний я вже був козакувати. Вернувсь я додому. Тут я ваших батькiв зазнав: i твого, Олесю, i твого, Михайлику. Ви були сусiди. Тiльки Михайлик був ще тодi дуже малий - рокiв зо два йому було. А тобi, Олесю, вже рокiв iз сiм було, i ти бiгала вже швиденько. Жили ви гарно. Коли це набiгла татарва… Що тут казати? Одбивались ми завзято, та нiчого не вдiяли. Село татари спалили, багато людей повбивали, багато у бран забрали. А дехто повтiкав. Отi втiкачi вернулись сюди потiм та й знов тут побудувались. Мене вдарено чимсь важким по головi. Я й упав. Але я не вмер i вночi очутивсь. Дивлюсь: мiсяць свiтить, видко. Тихо скрiзь. Коли гляну круг себе, аж я на пожаринi, а круг мене все люди лежать… Як розвиднилось, пiшов я помiж трупами та й знайшов тебе, Михайлику. Ти лежав i плакав бiля мертвої матерi. Тут i батько твiй був з розрубаною головою.