Оповідання - Гринченко Борис Дмитриевич (читать книги онлайн полностью .txt) 📗
Дiд Данило йшов попереду. Вiн перший побачив Олесю. Вона лежала мертва.
На шиї в неї був татарський аркан.
Тодi зрозумiв дiд Данило i всi люди, що вона своєю смертю обрятувала рiдне село.
Зробили мари з гiлок i понесли дороге тiло додому.
***
Другого дня ховали Олесю. Подруги-дiвчата несли труну. В їй лежала Олеся, убрана, як молода княгиня. На головi у неї був вiнок. Навкруги спiвали пташки, вгорi сяло сонце. А вона лежала тиха, спокiйна. Навiть здавалось, що на обличчi в неї сяла якась радiсть.
Еге, їй можна було радiти.
Ридаючи, провели її до холодної ями; ридаючи, засипали землею. Не сам дiд Данило плакав, плакали всi: i старi й малi, i чоловiки й жiнки, i подруги-дiвчата.
Але як кинули на могилку останню лопату землi, дiд Данило пiдвiв голову. Вiн уже бiльш не плакав. Обличчя йому було поважне. Вiн простяг руки над могилкою i сказав:
- Кожен повинен боронити свiй рiдний край, не жалiючи життя! Дай, боже, всякому такої смертi!
1890 р.
БЕЗ ХЛIБА
Край села стояла хата поганенька, а в їй жив селянин iз жiнкою та з дитиною - хлопчик був. невеличкий, недавнечко народився. Вже третiй рiк був, як вони побралися, - з чужого села вiн її взяв,- а все нiяк не могли збитися на хазяйство. У їх тiльки й було худоби, що теличка,- купили її торiшню весну, - та й та недавно здохла. А хоч би й не здохла, то все ж годувати нiчим було б. Як усе недороди, то й самим їсти нiчого - не то що теличцi. Поплакала Горпина за теличкою, так хiба з того доможеться?
На весну зовсiм у селянина не стало хлiба. Тижнiв зо три позичками жили, а тепер уже його знає, як i жити - нiхто й позичати не став, усякий каже:
- Що я тобi позичатиму? У мене в самого, може, дiти голоднi сидять, а тобi давай, давай, а назад i не сподiвайся. Ти вже он у всього села напозичавсь. Тут сам за мiшок хлiба, може, хтойзна-що вiддав би!
Раяла жiнка Петровi до пана пiти, найнятися. Пiшов на сусiднiй хутiр - не взяли: i так багато, кажуть, наймитiв. До другого пана пiшов, так той глянув, що в Петра одежа - лата на латi, подумав, що гольтiпака, пройдисвiт якийсь,- не схотiв i говорити.
- Геть! - каже,- багато вас тут ходить таких!.
Зовсiм не знав Петро, що й робити. У кого коняка була, так хоч возити панськi дрова з лiсу наймалися, а йому й того не можна.
Одного ранку встала Горпина вдосвiта. Дитина ще спала. Молодиця почала тихесенько бiля печi поратися, а Петра послала дров урубати. Порається, а сама думає:
- Якби цей тиждень так-сяк перебутися, а там, може, помiг би господь, то поїхала б до батька в Сироватку: може б вони хоч з мiшечок дали. Лихо без коня: то сiла б, поїхала, та й годi; а тепер, поки-то випрохаєш у кума того коня!
Вiдчинилися дверi. Петро внiс дрова, додолу кидає.
- Та не грюкай-бо так, дитину збудиш! - каже Горпина.
Розтопила молодиця в печi, постановила горщики. Тодi пiдiйшла до дiжки з борошном, глянула:
- Петре, а Петре!
- Га?
- А що ми оце робитимем?
- Як?
- Борошна тiльки на раз, та й то хлiбини на двi. Помовчав Петро, далi каже:
- Що ж його зробиш? Я вже й сам не знаю…
- Хiба ще пiти попрохати?…
- Та до кого ж iти, коли у всiх напозичалися так, що нiхто вже не дає?
Горпина й сама це добре знала. Замовкли обоє. Прокинулась дитина в колисцi, молодиця взяла її на руки, почала годувати. Воно вхопилося голодне, та й кинуло: молока нема. Тiльки ще дужче заплакало. Каже
Горпина:
- Хоч би вже самi, та оцiєї дитини не було, а то тiльки дивишся, як воно мучиться: сама голодна й воно голодне щодня, бо молока нема.
Петровi самому дитячий плач мов ножем серце краяв. Так хiба жалем поможеш?
- Знаєш що, Петре? Пiди попрохай старосту - може, вiн з гамазеїв дасть?…
Мовчить Петро, а дитина все плаче, усе мов ножем серце крає. Устав Петро, каже:
- А пiду! Не здихати ж iз голоду!
Узяв шапку, ще постояв, подумав, а далi й пiшов мовчки. Вiн знав, що староста не може сам дати, а все ж пiшов, щоб хоч не чути, як дитина плакатиме.
- А може й дасть? - думає,- хто його знає?… Треба попрохати добре.
Шкода, що на чвертку ратушним нема.
Прийшов Петро в ратушу, увiйшов, перехрестився:
"Здоровi, з середою!" сказав i став бiля порогу. Староста в кутку за столом сидiв, а писар з шафи папери виймав, по столу розкладаючи. Бiльше нiкого в ратушi нема, тiльки Петро та їх двоє. Намiряється все Петро сказати, та нiяк не зможе. Думає: "А як скаже - нi, не дам?" I як подума про це, подума, що тодi в його дома i жiнка, й дитина голоднi сидiтимуть, так дух йому перехопить, i не вимовить вiн нiчого, тiльки стоїть бiля порогу та шапку драну в руках мне. Бачивши староста, що йому чогось треба, а нiчого не каже вiн, став сам питатися:
- А чого тобi, Петре?
Пiдiйшов Петро ближче, вклонився.
- До вашої милостi,- каже.
- Ну?
- Не положiть гнiва, прийшов оце до вас… От уже третiй день, мало що й ївши, сидимо… Сьогоднi й крихти в ротi не було i борошна нема…
- Ну, то що?
- Не положiть гнiва… Я вже всюди прохав, так хто ж його позичить, як у самого, може, нема?… Так я оце… чи не дозволили б з гамазеїв хоч мiшечок дати?…
Глянув на його староста та й засмiявся.
- Ге, хлопче? Цього ми не можемо своєю волею зробити, на це дозвiл од начальства треба.
- От управи земської, розумiєш? - каже писар.
- Та воно так,- каже Петро.- Та чи не можна б як-небудь там, хоч трiшки?…
- Та й чудний же ти який, чоловiче! Ти ж чуєш, що нi, нiяк не можна.
Петро постояв, помовчав, та й каже:
- Та може воно так, i без управи?… Хоч небагато…
- Та тобi ж кажуть, чи нi? Позакладало тобi? - визвiрився писар.
А Петро все стоїть, не йде. Вiн i сам не розумiв, чого ще вiн ждав.
Тiльки як же його йти без нiчого? Дома ж i картоплю вже затого поїдять!…
Хiба ще раз спитатися?
- Та я вiддав би скоро, ось тiльки б заробив, так i вiддав би…
Писар зовсiм розсердився:
- Та кажуть же тобi, що нi! Що тобi, сто разiв казати? Хоч ти йому коляку на головi теши, а вiн усе - дай та дай! Ну, люди!…
Пiшов Петро з ратушi.
Забавила Горпина дитину, положила,- сама з останнього борошна спекла двi перепiчки, борщу та картоплi зварила. Порається, а сама думає:
- Сьогоднi так-сяк перебудемося, та й завтра… Як дадуть Петровi, то, може, й до батька не треба буде їхати. Нi, хоч i дадуть, а все ж на сiвбу немає, - їхати не минеться.
Повиймала молодиця перепiчки, хату вимела та й сiла прясти. У самої прядива не було цього року - сiяти не мали де, так чуже брала вiд повiсма.
Усе за тиждень яких днi сорокiвки заробить, а то й копу.
- Копу заробiшi за тиждень, а на карбованця з'їси, - думає Горпина, нитку викручуючи. Коли чує, рипнули сiнешнi дверi.