Дебілка (збірник) - Андрусів Вікторія (чтение книг txt) 📗
– А що чоловік?.. Не витримав натиску економічної кризи і в’їдливої тещі… Можна сказати, утік… Не від мене, ні… Боронь Боже… Від труднощів, якими супроводжувалось наше сімейне життя…
– Значить, не любив по-справжньому… Якби любив, знайшов би вихід зі становища… У мене теж диплом бакалавра на полиці пилюжиться… То й що?.. Тисненою палітуркою сім’ю не прогодуєш… А дружина нарікає, мовляв, для чого треба було роками студентську лавицю прочухувати, аби опісля за баранку сісти… Не розуміє, глупа, що розумовою працею сьогодні навіть на панчохи не заробиш, – він відкинувся на спинку сидіння, замислившись про труднощі сімейного співіснування, і мені стало чомусь невимовно його шкода… Може тому, що уявила собі домашню горгону, що повсякчас вичитує чоловікові за непрестижність обраної професії, і його, куняючого від перевтоми, в очікуванні поруч еліт-клубу чи на вокзалі нічного клієнта… А може просто тому, що давно не пила шампанського, і пригода була до вподоби… Від нього пахло чоловіком: не парфумами, не цигарками, не пальним, котре часом потрапляє на пальці, коли похапцем заливаєш у залізне черево бензин… Від нього пахло дужим, виваженим і водночас невимовно романтичним чоловіком, котрий так само, як і я, прагнув тепла… Спало на думку, що якби він забажав мене поцілувати, я б не пручалася… Годі й пригадати, коли востаннє мене бодай хтось цілував… Одна рука тримала недопитий «келих», а інша неконтрольовано ковзнула по пальті і несподівано для мене самої лягла йому на плече… (Боже милосердний, невже я й справді напилася?!!) Він не зняв мою руку, лишень тужно й трохи здивовано глянув, бо хотів, без сумніву, того самого!..
– Я б такого чоловіка ні на крок не відпустила, – подумалося, і я перелякано стріпонулася – ота думка, вихопившись неконтрольовано зі свідомості, мимоліт, наче папужка, випадково вилетівши за гратки клітки і розгубившись, вирвалася назовні, і, пролунавши уголос, зависла між нами незручним мовчанням…
А він, начебто не розчувши, нібито й нічого не трапилось, сказав:
– На жаль, про хибність життєвого вибору ми дізнаємось тоді, коли змінити щось практично неможливо…
– Давайте не будемо про сумне, – аби розрядити гнітючість ситуації, я вдавано грайливо підставляла спорожнілий келишок під пляшку, а він розливав залишки шипучого дурману. – Ми ж навіть не познайомились з вами, що б годилося, коли розпиваєте з дамою шампанське… І взагалі, можна було б перейти на «ти», випивши на брудершафт…
– Ого, пані вчителько… А ви ще та пташка… – він загадково всміхався, і мені було від цього чомусь невимовно тепло й радісно…
– Ну то що, будемо нарешті знайомі? – мої очі випромінювали лукаві бісики, як колись давно, коли була ще школяркою і, підбурюючи хлопчаків на втечу з уроків, верховодила на заздрість всій дівочій половині класу, обурюючи не на жарт учителів… «То є справжній розбишака у спідниці, – жалілися батькам, – шкода, що дівчиськом народилася…» Де вже ті часи, і де та розбишака?.. – То як вас звати, благородний рятівнику?..
Задумливо і трохи сумно дивився на мене власник стареньких «жигулів», допоки я, урочисто піднявши «келих», очікувала відповіді…
– Тоня, Тоня… А ти, як бач, зовсім не змінилася… Якою була «зірвиголовою», такою й залишилася, лишень життя тебе трохи приструнило… У таку в тебе були закохані усі пацани в класі, і я в тім числі… Пригадай но… Андрій… Андрій Яровий… Худорлявий незграбний хлопчисько, що готовий був за тебе і у вогонь, і у воду… Та де там… Ти на мене й уваги не звертала – я ж ледь сягав тобі до плеча…
Я вклякла на місці… Шампанське випаровувалось кудись із карколомною швидкістю, і неначе у прискореному перегляді відеофільму у моїй голові проносилися обличчя однокласників… Андрій Яровий… Андрій… Яровий… І лишень тоді, коли пам’ять спромоглася відновлювати знимки з випускного альбому, де на останній сторінці чорно-біліло невиразне, розгублене, ба, навіть трохи перелякане обличчя хлопчака, чиї обриси тепер ледь вгадувались у мужніх і виразних рисах, я полегшено ляснула себе по чолі:
– Ну звісно!!! Андрій Яровий!!! Як же я відразу не здогадалася!!! Це ж ти мені підсовував у кишеню курточки записки з зізнанням у коханні!!! А я врешті вирахувала, хто є автором, за почерком у зошиті з української!!! А ти опісля тиждень в школі не з’являвся, соромлячись, і лишень я знала таємну причину твого «занедужання»!!! Чому ж ти відразу не зізнався, щойно я в машину сіла?!! Ну ти даєш!!! Диваком був, диваком і залишився!!!
– Я відразу тебе впізнав, хотів пересвідчитись… А от коли про шампанське натякнув (пригадай но, як на випускний ти дременула з хлопцями на дах шістнадцятиповерхівки!!! Тебе серед всіх дівчат одну взяли, бо довіряли – знали, що не «здаш»), оченята заблищали, голос заграв… Тоді останній сумнів розвіявся… Що й казати, я завжди тобою захоплювався, шкода, що ти мене не помічала…
Моя рука досі лежала у нього на плечі, і я густо почервоніла. (Що це мені в голову гримнуло – залицятися до одруженого чоловіка… Тепла забажалося, ласки… Зовсім з глузду з’їхала – що він тепер думатиме про мене… Ото вже ганьби набралася…) Рука непомітно ковзнула назад на прикрите пальтом коліно…
– Ти, Андрію, той… вибач мене… аби не склалося у тебе враження…
– Тонь, облиш, ну що ти… Я відразу помітив, що ти чимось розчулена, а негаразди в особистому – це тимчасово, до них треба по-філософськи відноситись, як я, прикладом… Ти ж у нас – вояка, Тонь!!! То що, п’ємо на «брудершафт»?.. Якщо ти пригадуєш, там, на даху багатоповерхівки, до мене справа не дійшла – шампанське несподівано скінчилося, і хлопці, як завжди, з мене глузували – посміховисько, та й годі… А зараз ось ми з тобою наздогнали втрачене… Будьмо…
І ми, перечепивши одне одного через лікоть, сплівшись руками, мов щупальцями восьминога, що томився у шкільному тераріумі, перехилили у себе вмістиме пластикових горняток…
– А що, у тебе й справді дружина – отака горгона?
– Що тобі сказати… Я вже звик… Яка б не була, та все ж своє, рідне… Та й дітей двійко мені вродила – хлопчика й дівчинку… Славні такі… Завітаєш якось до нас у гості, сама побачиш… У нашому районі мало хто з однокашок залишився: хтось одружився і поміняв помешкання, а хтось взагалі виїхав з міста… Хотіли було влаштувати якось вечір випускників, та коли кинулись на пошуки, зрозуміли – годі зібрати усіх докупи… А ти не сумуй… Як мама остаточно допече і буде зовсім нестерпно – забігай до нас увечері на чай, і зовсім необов’язково у школі до ночі засиджуватись…
Я вдячно потиснула йому руку:
– Як все-таки класно, що ми зустрілися… Жити в одному районі і не бачитись роками – це злочин… І дякую, що ти мене підвіз… Адже, коли ти зупинився, ти ще не знав, кого підбираєш, і зробив це не тому, що ми разом по дахах вештали і з уроків утікали… Зробив це тому, що ти є просто хороша людина… І де мої очі дівочі були, Андрійку?
Ми розсміялися, а вже за мить він заводив двигун.
– Дружині привіт, – махала я йому вслід.
– А ти мамі обов’язково скажи, кого зустріла… Покажи їй у альбомі мою фотку… У людей її покоління зазвичай феноменальна пам’ять!!! Вона, без сумніву, мене пригадає!!!
…Я стояла поруч власного під’їзду не в змозі отямитись… Незбагненне тепло і задоволення розливалося тілом, і я напрочуд ясно усвідомлювала, що це не шампанське, а зовсім інше, щось таке незбагненне, чому немає назви, а лишень відчуття затишку, що вміють залишати по собі винятково рідкісні й позитивні люди… Навіть мамина в’їдливість і дошкуляння не здавались наразі нестерпними, треба ж бо по-філософськи ставитися до сімейних негараздів, як сказав Андрій… Крок за кроком я долала сходи догори, і єдине, що засмучувало і не змивало осад з душі, – це моя рука, начебто мимохідь, недбало, проте вульгарно й красномовно закинута на Андрієве плече – єдиний доказ злочинності моїх намірів, думок бо насправді прочитати він не міг… Рука по-зрадницьки пекла, немов у покарання за те, що наважилась посягнути на чуже, і лишень діставшись до потрібного поверху, я знайшлася, як її остудити – холодною металевою клямкою на дверях квартири… Ще ніколи не було мені так весело й безтурботно повертатися додому… сперлася на задвірок, шукаючи у сумочці ключі, а у голові гуляла за вітром глузлива розбишакувата думка: «Правду мама казала… Ну хіба ж я після цього не дебілка?..»