Третє Правило Чарівника, або Захисники Пастви - Гудкайнд Террі (читать книги онлайн бесплатно полные версии txt) 📗
В одному місці Коло згадав, що веде щоденник з дитинства і заповнює по одному зошитові в рік. Отже, цей, сорок сьомий за рахунком, він писав, коли йому було за п'ятдесят. Річард збирався потім пошукати в замку інші щоденники Коло, але поки і в цьому залишалося чимало таємниць.
Судячи з усього, Коло був довіреною особою інших чарівників замку.
Більшість з них володіли обома сторонами магії — і магією Збитку, і магією Приросту, і лише деякі — тільки магією Прирости. Коло дуже шкодував тих, хто народився лише з однією стороною дару, і всіляко захищав їх. Ці «нещасні чарівники» вважалися мало не безпорадними, але Коло вважав, що вони теж можуть внести свою лепту у спільну справу, і боровся за надання їм повноправного статусу в замку.
За часів Коло в замку жили сотні чарівників, тут кипіло життя. Росли сім'ї, бігали діти, друзі відвідували друзів. У пустельних нині коридорах колись звучав сміх і людські голоси. Кілька разів Коло згадував Фріду, мабуть, дружину, а також сина і маленьку доньку. Діти мали доступ лише на деякі поверхи замку, і, крім звичайних шкільних предметів — читання, письма, математики, вивчали пророцтва і вчилися користуватися своїм даром.
Але над величезним замком нависла смертельна загроза. Почалася війна.
Крім іншого, в обов'язки Коло входило чергування біля сильфіди.
Річард згадав, що зустрінутий ним у замку мрісвіз цікавився, чи не прийшов він розбудити Сильфіда. Він вказував вниз, де вони знайшли щоденник Коло, і казав, що нарешті до неї відкритий доступ. Коло іноді згадував у щоденнику, що Сильфіда дивиться, як він пише.
Зрештою, трохи навчившись древнєд'харіанському, Річард з Бердіною перестали скакати туди-сюди, бо це їх тільки заплутувало. Простіше було почати з першої сторінки і йти вперед слово за словом, оскільки так було легше стежити за ходом думки Коло. Вони здолали не більше чверті щоденника, але з кожним днем швидкість читання підвищувалася.
Річард знову потягнувся і позіхнув, і тут Бердіна ткнула пальцем:
— Що це за слово?
— Меч, — відповів він не замислюючись. Він пам'ятав його з «Пригод Бонні Дей».
— Хм-м. Погляньте-но — схоже, Коло пише про ваш меч.
Передні ніжки стільця з гуркотом вдарилися об підлогу. Річард рвонувся вперед і схопив листок, де Бердіна почала записувати переклад. Пробігши його очима, Річард взяв оригінал і почав вчитуватися в кожне слово.
«Сьогодні третя спроба викувати Меч Істини не увінчалася успіхом. Дружини і діти п'ятьох загиблих бродять по коридорах в невтішному горі. Скільки ще загине, перш ніж ми доб'ємося успіху або закинемо цю справу як безнадійну?
Мета, може, і велика, але ціна стає воістину неможливою.»
— Ти правий, — пробурмотів Річард і здригнувся, подумавши про те, скільки людей загинули заради його меча. Він звик думати про нього як про чарівний предмет, вважаючи його звичайним мечем, на який могутній чарівник наклав чари. Тепер він соромився цих думок.
Річард приступив до наступної сторінки. Приблизно через годину, постійно звіряючись зі словником і радячись з Бердіною, він переклав:
«Минулої ночі вороги через Сильфіда заслали вбивць. Добре, що вартові були напоготові, інакше вони домоглися б успіху. Коли вежі запрацюють, Старий світ буде остаточно запечатаний і Сильфіда засне. Тоді ми всі зможемо зітхнути вільно, крім того нещасного, хто буде чергувати біля Сильфіди. У нас немає способу дізнатися, що вежі запрацювали і чи є хто-небудь біля Сильфіди, тому чергового неможливо вчасно відкликати. Коли виникне бар'єр, черговий виявиться запечатаним разом з Сильфідою.»
— Башти, — пробурмотів Річард. — Коли вони добудували їх і відокремили Новий світ від Старого, ця кімната виявилася запечатаною. Тому Коло в ній і залишився. Він не міг вийти.
— Тоді чому ж вона відкрита тепер? — Поцікавилася Бердіна.
— Тому що я знищив вежі. Пам'ятаєш, я говорив, що кімната Коло виглядає так, ніби її випалили зовсім недавно? Мабуть, це сталося тоді, коли я знищив вежі. А заодно і розпечатав кімнату Коло вперше за три тисячі років.
— А навіщо вони запечатали кімнату з колодязем?
Річард моргнув.
— Гадаю, що ця Сильфіда, про яку пише Коло, живе в цьому колодязі.
— А що таке Сильфіда? Мрісвіз теж про неї згадував.
— Поняття не маю. Але вони якимось чином нею користувалися, щоб потрапити в інші місця. Коло пише про вбивць, засланих ворогами через Сильфіду. А вороги — із Старого світу.
Бердіна, нахилившись до нього, заклопотано знизила голос:
— Ви хочете сказати, що ці чарівники могли потрапляти прямо звідси в Старий світ і назад?
Річард почухав родимку.
— Звідки мені знати, Бердіна! Але схоже, що так. Бердіна продовжувала дивитися на Річарда так, наче чекала від нього проявів буйного божевілля.
— Магістр Рал, але хіба таке можливо?
— Не знаю. — Річард глянув у вікно. — Уже пізно. Пішли-но краще спати.
Берліна знову позіхнула.
— Непогана думка.
Річард зачинив щоденник Коло і сунув під пахву. «Почитаю на сон грядущий» — подумав він.
Тобіас Броган подивився на мрісвіза, який сидів на козлах, потім на тих, хто був в кареті, і, нарешті, на тих, які нишпорили серед його людей.
Лати вершників виблискували в променях вранішнього сонця. Він бачив усіх мрісвізів. Жоден з них не підслуховував, ставши невидимим. Він кинув погляд на Мати-сповіднию в кареті і відчув наростаючий гнів. Його дратувало, що Творець заборонив йому відразу прикінчити її.
Швидко озирнувшись по сторонах, Броган нахилився до сестри:
— Лунетта, мене починає це турбувати! — Вона уважно слухала, але не дивилася в його сторону на випадок, якщо за ними спостерігають мрісвізи. Посланці Творця чи ні, але ці лускаті створення їй дуже не подобалися.
— Але, пане генерал, ви сказали, що Творець звелів вам це зробити.
Це велика честь, якщо Творець вам говорить свою Волю.
— Я думаю, що Творець… Вони в'їхали на гребінь пагорба, і сидячий на козлах мрісвіз піднявся і вказав лапою вперед.
— Бачу! — Прокричав він, гортанно прицокнувши.
Броган підняв голову і побачив розкинуте внизу величезне місто, за яким блищало море. В центрі міста, на острові, оточеному відпливаючою в море рікою, височів величезний палац. Його вежі і дахи сяяли на сонці.
Брогану і перш доводилося бачити великі міста, та й палаци теж, але з таким видовищем він зіткнувся вперше. Незважаючи на огиду, яку він відчував до цього місця, генерал був вражений.
— Це прекрасно! — Видихнула Лунетта. — Лунетта, — прошепотів Броган, — минулої ночі Творець знову з'явився мені.
— Правда, пане генерал? Це чудово! Напевне, Він приготував вам якусь величну роль.
— Те, що він говорить, звучить все більш ненормально.
— Ненормально? Те, що говорить Творець?
Броган трохи повернув голову і зустрівся поглядом з сестрою.
— Лунетта, я думаю, грядуть неприємності. По-моєму, Творець сходить з розуму.
45
Карета зупинилась, і мрісвіз виліз, залишивши дверцята відкритими. Келен побачила, що мрісвізи зібралися в купу і про щось перемовляються. Нарешті вони з Еді залишилися одні.
— Що, по-твоєму, відбувається? — Шепнула Келен. — І де ми? Еді виглянула у вікно.
— Добрі духи! — Здивовано прошепотіла вона. — Ми в самому серці ворожої території!
— Ворожій території? Про що це ти? Де ми?
— В Танімурі, — пошепки відповіла Еді. — Ось це Палац пророків.
— Палац Пророків?! Ти впевнена? — Еді відкинулася на сидінні.
— Я впевнена. Я жила тут деякий час, коли була молодою, п'ятдесят років тому.
Келен недовірливо дивилася на чаклунку.
— У Старому світі? У Палаці Пророків?
— Це було багато років тому, дитя, і це довга історія. Зараз у нас немає часу на довгі розповіді, але якщо коротко, це бути тоді, коли Захисники пастви вбили мого Пела.
Кожен день вони їхали до повної темряви, вирушаючи в дорогу задовго до світанку. Келен з Еді могли хоча б трохи подрімати в кареті, вершники ж, по суті, не спали. Один з мрісвізів, а іноді Лунетта, постійно охороняли полонянок, і жінки за кілька тижнів шляху зуміли перекинутися заледве парою слів.