Хрест: постбіблійний детектив - Базів Василь (читаем книги онлайн бесплатно полностью без сокращений .TXT) 📗
Шумілов був онуком настоятеля знаменитого пітерського Ісааківського собору. Найчастіше його дід згадував пам’ятний день у його житті, коли у буремні літа Першої світової до головного храму північної столиці завітав богопомазаник. Дід невпинно переповідав своє незгладне враження – людини, побожнішої за останнього царя Миколу Другого, він у житті не бачив. І це було не тільки враження церковнослужителя – це була правда. Виняткові християнські чесноти монарха просто вражали. Коли він прочитав передане йому через століття послання святого Серафима Саровського з пророцтвом про цареву мученицьку смерть, Микола довго плакав.
Крадькома академік Лихачов повторював цей історичний факт, намагаючись збагнути таїну: чому саме Росії випало випити таку гірку чашу боговідступництва? Чому саме її було віддано на поталу сатані? Думка, що Росія терпить за останнього Романова, якого власний народ відправив на плаху, була лише ключем до розгадки. А в чому сама істина цього падіння під хрестом північної Русі? Може, у тому, в чому не хотіли зізнаватися навіть найсвітліші уми північноруських земель? У тому, що християнство тут було лише зовнішньою оболонкою закоренілого в крові та плоті ординства. І те, що новоявлений Батий в особі Петра Першого ліквідував патріархію як форму відокремлення земної політичної влади від влади небесної, духовної, коли запровадив Священний синод і наділив себе правом призначати туди своїх пахолків, коли одержавив церкву і зробив її опорою самодержавства, що виродилася до огидної форми департаменту охранки, – може, саме це містило вибуховий механізм відвернення від Бога? Механізм, який накручував пружину стосунків між Богом і людиною віками і врешті вибухнув у безпрецедентному сказі російських марксистів.
Шумілов виріс в академічному середовищі, тому комсомольська оргія в цьому далекому бандерівському селі видалася йому дикунством. Більшовики практично зробили зворотну дію – вони дехристиянізували східнослов’янську землю, причому випалювали християнство розпеченим мечем здичавілих мас. Але чому ці маси так легко піднімали руку на хрест? А тому, що той хрест носив по руській землі батюшка – ненаситний, продажний, не від світу духовного, а від самодержавно-сексотського. Селянин думав, що він пішов проти нього, цього огидного кровопивці та фарисея, а вийшло так, що пішов проти Бога. Він мав палити плебанії, а не ламати хрести. Пітерський інтелектуал, якого невимовне горе – втрата дитини – привело з берегів Неви до підніжжя Карпат, раптом зловив себе на темній думці: адже таким сатаністом, як ця п’яна орда, був і його син!
Шумілов угледів гурт жінок, що причаїлися за парканом і крізь щілини споглядали крадькома, як пащу розверзло пекло на землі. У їхніх очах був жах побожної душі, якій здалося, що вона й не помітила, як розлучилася з тілом і втрапила в цю гріховну безодню. Коли наблизився незнайомець, вони сахнулися, як від чорта. «От чому вони ненавидять нас, росіян, – подумав Шумілов. – Вони мають нас за антихристів. Тому бояться й ненавидять».
Він їхав сюди з пекучим і несамовитим почуттям до цих «бандитов», які відібрали життя в його кровинки. Але опинившись у кратері розгулу комуністичного сатанізму, йому хотілося просити пробачення в цих людей за сина, якого він, одначе, втратив. І в чому його вина? Він хотів спитати у цих місцевих, дивних і близьких йому людей, але вони враз відходили, коли він до них підступав. І від цього відчуження йому ставало ще нестерпніше. Між ними й Шуміловим стояла невидима чорна хмара, за якою вони вже не могли бачити одне одного, за якою не знаходили порозуміння їхні пригнічені душі, яка розколола їхнє єдине споконвіку національне тіло на два антитіла, яким уже не судилося бути разом у гармонії християнської одності.
Кушнірук уперше після смерті дружини відчув таке невимовне задоволення від життя: ніби йому подзвонив сам Андропов. Щоби привітати з успішним завершенням операції виняткової складності, якою завжди буває боротьба з «гремучей смесью национального и религиозного фанатизма». Фільмові кадри всенародного свята справили враження на все найвище політичне керівництво в Києві та Москві. Ще б пак – розпочинали зі збройного повстання, в якому загинули радянські військовослужбовці, а завершили народними гуляннями на місці бойових дій. Кушнірук був надзвичайно задоволений самим собою, аж поки не подзвонив головний лікар районної лікарні. Він повідомив, що підполковник Феофанов прийшов до тями. Після кількох діб перебування у комі. Перше, що він сказав, коли відкрив очі й до нього повернулася свідомість, були слова, божевільні, як для начальника районного відділу КГБ: «Бог есть. Я в него верую».
Феофанова у районі знали ох як добре. І за ділами, і за словами. Таке його верзіння було сприйняте гірше, ніж відсутність свідомості. Він повернувся ніби з мінус свідомістю. Із позицій свого політичного і посадового статусу він перейшов із фізичної коми в ідеологічну. А це – страшніше. Смертельно небезпечно.
– Так і сказав? – перепитав голова КГБ УРСР. – Буквально так?
– Саме так, товаришу генерал-полковник.
Оце так поворот теми. Якщо він марить, то чорт з ним. А якщо ні? Кушнірук був відмінним аналітиком КГБ і вмів моделювати ситуації та поведінку. Ну, одужає він. Вийде на люди і отаке бовкне. Він, начальник КГБ, пострах для всіх націоналістів та уніатів. Шеф усіх сексотів-попів. На кожного з них у нього досьє з усіма доносами. І взагалі, він носій суперсекретної інформації. Адже всі найбрудніші операції в цьому бандерівському казані проводили під його керівництвом чи за його безпосередньої керівничої участі. Якщо обнародувати ці таємниці? Та зірвати тут атомну бомбу – просто квіточки в порівнянні з тим, якою бомбою може стати така інформація.
А якщо далі почне каятися в гріхах?! А каятись йому є в чому: по лікті руки в крові. Сотні жертв на його особистому рахунку. Та й може він оприлюднити не тільки свій «рахунок». Кагебіст, який раптом надумав, що є Бог, – це катастрофа для КГБ. Є різні відступники, перебіжчики. Ну, перебіг резидент до американців чи до англійців, як Яценко чи Гордієвський! Тут, ясна річ, «приговор к расстрелу предателя Родины и приведение в исполнение любыми средствами и при любых обстоятельствах. Приговор не имеет срока давности», – мало кому вдалося «уйти от оружия возмездия». І про це ще зі спецшколи знає кожен чекіст. А тут перебіжчик не просто до ЦРУ чи Мі-6, а чортзна-куди. У Бога він повірив. Це гірше й небезпечніше, ніж кагебісту стати цереушником.
І резюме? А резюме єдино правильне: «с ним надо кончать». А дуже просто і натурально – вийшов з коми. Це живого кінчати клопітно, а напівживого? Ну трішечки підштовхнути його на той світ. Копняком – в зад. На зустріч із його улюбленим Богом.
– Значить, так. До нього нікого не впускати. Зараз ми пришлемо караул. Нікому ні слова. На твою інформацію, лікарю, накладаємо гриф «Совершенно секретно». Ти розумієш, що то значить, зривати цей гриф?
– Я все зрозумів, товаришу генерал-полковник, але…
– Ніяких «але», йоб твою мать!
Кушнірук кинув слухавку й викликав заступника Феофанова.
– Главврач у тебя завербован?
– А как же, товарищ председатель Комитета… А как же иначе он стал бы главврачом? У подполковника Феофанова было правило: вербовать всех в руководящем районном звене. Все местные руководители – наши секретные сотрудники.
– Это правильно. Вызови ты сейчас немедленно этого врача земского сюда ко мне.
Далі він розпорядився встановити пост охорони біля палати, у якій лежить Феофанов.
– Одного человека хватит? – перепитав його заступник з оперроботи.
– Ты что, не чувствуешь всей сложности политической обстановки в районе? Националисты приговорили его к смертной казни. Понял ты или нет? И тебя тоже, кстати.
Поэтому пост из десяти бойцов. Вооруженных – автоматами и гранатами. А ты тоже неси службу во всеоружии. Понял? Выполнять!
Хто виконає вирок бойового товариства чекістів – от над якою інструментальною частиною проведеного аналізу думав Кушнірук. Найпростіше – доручити «Лабораторії Х», але Лавринович у підпорядкуванні Луб’янки. І може, прохати наказу звідти, з Москви? Це він за вказівкою звідти травонув Самоплатова, а за усним розпорядженням чекіста № 1 однієї з республік – може не виконати. Ця сволоч – крупна шишка. Прямий вихід на політбюро чи політбюро – на нього. Залишається слідчий з особливо важливих справ. Незамінний Єдлов. Він, правда, однокашник Феофанова. Але якщо настрахати – рідну маму заріже. На таких тримається доблесний комітет.